Fotbalová revoluce v nižších soutěžích: konec hostování i volný pohyb hráčů

Fotbal v České republice prožívá bouřlivé období. Po zavedení elektronického systému přichází další revoluce. Týká se přestupování hráčů a změny pocítí nejvíc amatéři. Zásadně se oslabuje pozice mateřského klubu, navíc od příští sezony už fotbalisté nesmějí hostovat v jiném klubu a nový řád zakazuje i střídavé starty. „Kluby se nejdřív obávaly. Když jsme jim však změny vysvětlili, tak to vzaly bez problémů,“ informuje Josef Dvořáček, sekretář Jihomoravského krajského fotbalového svazu.

Revoluce v přestupních řádech není český výmysl. Světová federace FIFA změny nařídila Fotbalové asociaci České republiky. Té nezbývalo nic jiného, než je přijmout. Od začátku července tedy začne fungovat nový předpis, který je na první pohled vcelku složitý. „Půjde o pohřeb amatérského fotbalu. Změny vypadají jako noční můra a mohou mít likvidační důsledky pro některé kluby našeho regionu,“ píše například na webu valasskyfotbal.cz správce stránek Martin Němec.

Menší kluby se zejména obávají volného pohybu hráčů. Od 12 do 33 let může amatérský fotbalista odejít v přestupním termínu od 1. do 20. června do jiného oddílu i bez souhlasu mateřského klubu. Ten obdrží peněžní náhradu, kterou určí závazné tabulky. V nich je zahrnutá cena hráče podle úrovně soutěže.

U hráče do 23 let navíc dostane i tréninkové kompenzace. „Čas ukáže, zda to bude změna k lepšímu, nebo horšímu. I o elektronickém systému se vedli dlouhé debaty. Funkcionáři byli kritizovaní a nyní každý vidí, že novinka je přínos,“ říká Petr Blaha, předseda Mutěnic z krajského přeboru a člen výkonného výboru Okresního fotbalového svazu Hodonín.

Výše náhrad za přestupy a tréninkové kompenzace nejsou ještě přesně určené. „Máme jen pracovní nástřel, který se ale podle mě tolik nezmění. Příští týden jedeme na jednání do Olomouce, kde se dozvíme víc,“ popisuje ředitel divizních Rosic Petr Čejka.

„Půjde o výrazný zásah do ekonomiky klubů,“ přidává Marek Bláha, manažer Ráječka z krajského přeboru.

Nový řád přináší více změn. Vedle volného pohybu hráčů představuje další výrazný zásah konec hostování amatérských hráčů. Pokud chce fotbalista hrát někde jinde, musí tam přestoupit.

U profesionálních klubů je hostování povolené. „Podle nových tabulek teď máme v kádru A týmu hráče za tři sta tisíc a to se nebavím o dorostech a dalších týmech. Máme sice dost kluků na hostování, ale ti už nám moc nevydělají. Problém tkví hlavně v tom, že by šlo o jednorázovou vysokou investici,“ podotýká Bláha z Ráječka.

S hostováním končí od července i farmářské spolupráce mezi kluby. Fotbalisté musejí nastupovat pouze za oddíl, kde mají platnou registraci. „To se nám moc nehodí. Kvůli spolupráci se Zastávkou u Brna jsme zrušili B mužstvo. Teď to skončí,“ povzdechne si rosický Čejka.

Ke konci se tak chýlí nejznámější spolupráce v kraji mezi brněnskou Zbrojovkou a třetiligovou Líšní. „Pokud farma skončí, se současným kmenovým kádrem nelze v Líšní třetí ligu hrát. I když u nás fotbalisté ze Zbrojovky často nepředvedli standardní výkony, tak je to škoda. Na druhou stranu dostanou prostor Líšňáci, kteří do hry za svůj oddíl dávají větší srdíčko,“ přemítá kouč Líšně Josef Mazura.
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/fotbal_region/fotbalova-revoluce-v-nizsich-soutezich-konec-hostovani-i-volny-pohyb-hracu-20160122.html

Další pokračování na Brněnském deníku zde.

Přidat Komentář