Rád bych provedl zhodnocení uplynulé sezóny 2018/2019 mladší přípravky očima trenéra a prozradil výhled do budoucna.

Tento rok jsme měli konečně výrazně sbírat úspěchy námi nastavené cesty výchovy hráčů, konkrétně ročníku 2010, který už se mnou cestuje 3 roky. Snažíme se jít individuální cestou, v zásadě potlačit týmovou hru na které je fotbal stavěný a nutit hráče do hry 1 na 1. Tato cesta je negativní v tom, že Vás stojí řadu prohraných zápasů, protože se hráči snaží o nějakou tu kličku a jdou do rizika. Našim úkolem je kluky v tomto podporovat, podpořit a motivovat k další kličce. Pouze takto vyroste sebevědomý hráč. Kombinační hru hráče naučíte i ve 20 letech, na kličky je už v 10 letech pozdě.

Naši hráči ví, že nejhorší co můžou udělat je odkopnout míč. I kdyby stál na brankové čáře, je cílem udělat na útočícího hráče kličku popř. jakkoliv si poradit. I za cenu obdržení branky. Podařilo se na nám za tu dobu toto vměstnat i do rodičů, kteří naši filozofii chápou ač to samozřejmě jsou na tribuně velké nervy. Je ale důležité si říkat, že fotbal hrají hráči, ne rodiče.

Z našich dětí jsme udělali za tu dobu velmi sebevědomé hráče, kteří jsou individuálně na velmi vysoké úrovni. V kombinační hře nás řada týmů porážela, ale jak šel postupně čas, náš úspěch přicházel. Naši hráči navíc samozřejmě hraji i týmově, ale na to všechno si přišli sami. Nikdo jim neříká, jak a komu má nahrávat. Oni se sami musí poučit ze svých chyb, my jim pouze pomáháme s řešením.

Nechci vyzdvihovat nějaký konkrétní hráče a ani nemusím. Tým je skutečně velmi silný a to je navíc tvořen skoro z poloviny hráči ročníku 2011, které jsou dokonce i opory týmu.

Vždycky říkám, že nejsou důležité výsledky, ale kdo chce prohrát? To by bylo špatné, kdyby klukům bylo jedno jak dopadne zápas. S každým zápasem musíte nastupovat s cílem soupeře porazit, být lepší. A pokud byl lepší, dále na sobě pracovat. Výsledek ale nesmí být tím, co ničí naši kreativitu.

Pořádali jsme turnaj Hustopeče CUP, kam přijeli AC Sparta Praha, Sigma Olomouc, Slovácko, Liberec, Jablonec, České Budějovice, Bohemians nebo Inter Bratislava, Žilina a mnoho dalších. Zde jsem si ověřili, že kvalitu máme, ale že také musíme ještě hodně makat. Skvělá zkušenost a zážitek pro naše kluky. I to jsou FC Hustopeče.

Já můžu s velkou hrdostí říct, že mladší přípravka FC Hustopeče neměla v roce 2018/2019 v okrese Břeclav přemožitele. Porazila jak MSK Břeclav, Lednici tak Podluží. Všechny navíc z rozdílem třídy. Standardní soutěž nehrajeme, takže cílíme primárně na krajskou soutěž přípravek či turnaje, kde je konkurence kvalitnější.

A zde mohu také říct, že náš tým patří i mezi špičku krajské soutěže přípravek. Výraznějšího přemožitele našla pouze u Zbrojovky.

Zejména v posledních měsících to byla jízda. A třešnička na konec: výhra na turnaji v Ratíškovicích, kde jsme si smlsli i na Viktorce Plzeň. Oba jejich týmy poznali sílu FC Hustopeče. Nejvíce mě těší, že to není žádný nakopávaný fotbal, nic na sílu či střely z dálky. Je to velmi kvalitní technický fotbal, řada akcí 1v1 a krásné fotbalové momenty.

Převzali jsme v září také nové hráče ročníku 2011, které bylo potřeba trochu přeformovat do mé podoby. Chvíli to trvalo, ale poslední progres byl senzační. Už se těším jak se poperou s pozici “mazáka”. 🙂